DSC03280.jpg

Lasinpuhaltaminen Suomen Aineettoman kulttuuriperinnön ensimmäiseen kansalliseen luetteloon Suomen lasimuseon hakemuksen pohjalta!

 

Lasialan koulutusta

Lisäys- ja korjausehdotukset:  glass.museum@riihimaki.fi


    Aalto yliopisto, Taideteollinen korkeakoulu, Muotoilun koulutusohjelma - www.aalto.fi
    Ikaalisten käsi- ja taideteollisuusoppilaitos - ikata.lpkky.fi/
    Hämeen ammattikorkeakoulu Wetterhoff, HAMK, Hämeenlinna - www.hamk.fi
    Koulutuskeskus Tavastia, lasiala, Nuutajärvi - lasialan artesaanitutkinto
     
    Glas- og Keramikskolen Bornholm (Tanska) - www.glasogkeramikskolen.dk
    Eesti Kunstiakadeemia / Estonian academy of arts - www.artun.ee
    Konstfack (Sweden) - www.konstfack.se
    Linnaeus Innovation Design Lab – Kompetenscenter Pukeberg är ett kompetenscenter för design, innovation och entreprenörskap www.lnu.se/mot-linneuniversitetet/
    Svenska glasskolan, Växjö: www.glasskolan.se
    Kosta glascenter: www.kostaglascenter.se
    Riksglasskolan i Orrefors: www.riksglasskolan.se

    Bild-Werk Frauenau - www.bild-werk-frauenau.de
    North Lands Creative Glass, Lybster, Caithness, Scotland - www.northlandsglass.com
    Pilchuck Glass School (USA) - www.pilchuck.com
    Urban Glass (USA) - www.urbanglass.org
    Penland School of Crafts (USA) - www.penland.org


koti- ja ulkomaisia lasiin liittyviä www-sivustoja

Lisäys- ja korjausehdotukset:  glass.museum@riihimaki.fi


Yhdistyksiä ja järjestöjä

    Ornamo - www.ornamo.fi
    Design Forum Finland - www.designforum.fi
     
    Suomen Lasimuseon Ystävät ry. - www.suomenlasimuseonystavat.fi
    Nuutajärven lasikomppania - www.lasikomppania.fi
    Suomen Lasitaiteilijat ry, LASITA - www.lasita.fi
    Suomen Tasolasiyhdistys ry - www.tasolasiyhdistys.fi
    Vanhojen lasiesineiden keräilijät ry:n - lasinkerailijanblogi.blogspot.com
     
    Glafo, Glasforskningsinstitutet (Ruotsi) - www.glafo.se
    Glasakademin (Ruotsi) - www.glasakademin.se
    Glasnettet i Danmark - www.glasnettet.dk
    GAS, The Glass Art Society (USA) - www.glassart.org
    The Glass Association (Englanti) - www.glassassociation.org.uk
    Japan Glass Artcrafts Association - www.jgaa.net/contents/e_frame.html
    GAAC, Glass Art Association fo Canada - www.glassartcanada.ca
    Aus Glass, The Australian Association of Glass Artists  - www.ausglass.org.au
    The Pole Verrier provides the entire glass industry as well as architects and designers with databases, intelligence and communication services. (France) -  www.idverre.net/en

 
Lasimuseoita

    Suomen lasimuseo - www.suomenlasimuseo.fi
    Iittalan lasimäki - www.iittalanlasimaki.fi
    Nuutajärven lasikylä -  www.nuutajarvi.fi
     

Eurooppa

    Glasmuseet Ebeltoft (Denmark) - www.glasmuseet.dk
    Smålands museum (Sweden) - www.smalandsmuseum.se
    Kunstsammlungen der Veste Coburg (Saksa) - www.kunstsammlungen-coburg.de
    Glasmuseum Hentrich, Museum Kunstpalast  (Saksa) - www.smkp.de
    Ecomusée du verre (Ranska) - www.biot.fr
    The National Glass Museum, Leerdam, (Netherlands) - www.nationaalglasmuseum.nl

Muut maat

    The Corning Museum of Glass (USA) - www.cmog.org
    Wheatonvillage: Creative Glass Center of America, Museum of American Glass (USA) - www.wheatonarts.org
    Museum of Glass, Tacoma (USA) - www.museumofglass.org
    Glass Museum On Line (Uusiseelanti) - www.glass.co.nz
    Niijima Contemporary Glass Art Museum (Japan) - www.niijimaglass.com/museum
    Museo del Vidrio  Monterey (Mexico) - www.museodelvidrio.com

Muut museot

    Designmuseo - www.designmuseum.fi
    Suomen käsityön museo - Craft Museum of Finland - www.craftmuseum.fi
     
    Victoria and Albert Museum (Englanti) - www.vam.ac.uk
    Centre du Verre, Musee des Arts Decoratifs (Ranska) - www.lesartsdecoratifs.fr/english-439
    Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum / Estonian Museum of Applied Art and Design (Viro) - www.etdm.ee

Blogit

          Lasinkeräilijänblogi - lasinkerailijanblogi.blogspot.com

 


Lasin valmistusta, studioita, lasitaiteilijoita- ja puhaltajia

Lisäys- ja korjausehdotukset:  glass.museum@riihimaki.fi

Taso-, rakennus-  ja tekninen lasi

    Ahlstrom Glassfibre OY,   www.ahlstrom.com
    Lasikuitutuotteita, glassfibre product

    Lasipiha VP-Teknoniemi Oy - www.lasipiha.fi

    Pilkington Automotive Finland Oy - www.pilkington.com
    Tuulilaseja

    Saint-Gobain Isover OY - www.isover.fi
    Lasivillatuotteet / Glassfibre products

    Rakla Finland Oy - www.rakla.fi
    Tasolasin jatkojalostusta esim. Rakla Print Glass, Rakla Paint Glass ja Rakla Digi

Lasitehtaita

    Fiskars Home / Iittala  - www.iittala.fi
    Iittalan Lasi, Puhallettua, puristettua ja valettua käyttö-, koriste- ja taidelasia /
    Blown, pressed and cast glassware and glass art

    Muurla Finland Oy - www.muurla.com
    Eri menetelmillä valmistettua käyttö- ja taidelasia / Blown and centrifugal cast glass

 Lasistudioita

    ArtGlassCenter - www.artglasscenter.fi/
    Taide- ja käyttölasia eri tekniikoilla / glassware and artworks by various techniques

    Bianco Blu OY - www.biancoblu.fi
    Suupuhallettua taide- ja käyttölasia / Blown glassware and artworks

    Evolum OY - www.evolum.fi
    Kierrätyslasista kylmätyöstötekniikoilla valmistettuja tuotteita / Cold work techniques on recycled glass

    Jenni Sorsa Glass -

    Jussis Keramik - Modisia AB - www.jussiskeramik.fi
    Suupuhallettua taide- ja käyttölasia / Blown glassware and artworks

    Lasiateljee Heikki Ulvi - www.lasiateljee.fi
    Uniikkia lasitaidetta erilaisilla lyijylasitekniikoilla ja lasista sulattamalla /Unique glass art by stained glass techniques and slumping

    Osuuskunta Lasismi - www.lasismi.fi
    Lasistudio Riihimäen vanhassa lasitehtaassa.Käyttölasi, taidelasi, korut, tilaustyöt, liikelahjat, lasinpuhallus- ja elämysillat
   

Puhallettua käyttö- ja taidelasia / Blown glass


    Lasisirkus - www.lasisirkus.fi
    Suupuhallettua käyttö- ja taidelasia / Blown glass

    Lasistudio Jan Torstensson OY - www.lasistudio.fi
    Erilaisin puhallus- ja sulatustekniikoin valmistettuja esineitä / Blown, slumped and fused glassware

    Lea Swantz Glass Design - www.nuutajarvi.fi/pajat
    Lampputyönä valmistettuja helmiä ja koruja / Glass jewellery by lampwork techniques

    Noituus Design - www.noituusdesign.fi
   
    Nuutajärven Galleria osuuskunta NuGO verkkokauppa - www.nugo.fi
    Suomalaisten lasintekijöiden esineitä suoraan tekijöiden työhuoneilta. Taiteilijaesittelyjä, lasialan sanastoa.

    Potti - www.lasistudiopaunila.fi
    Puhallettua käyttö-, koriste- sekä taidelasia / Blown glassware and glass art

    Studio Hippoglass KY - www.hippoglass.com
    Suupuhallettua ja keskipakoisvalettua käyttö- ja koristelasia /Blown and centrifugal cast glass

    Taidelasistudio Lumo OY Taidelasistudio Lumo OY - www.studiolumo.fi
   
    Tiffany-lasi Uskelin - www.tiffanylasi.suntuubi.com
   
    Mafka & Alakoski - www.mafka-alakoski.fi
    Käyttö- ja taidelasi, lasihelmet ja korut, liikelahjat, tilaustyöt ja puhalluspalvelu, elämysillat, lasihelmikurssit, taidelasilainaamo    

 

Lasitaiteilijoita ja lasinpuhaltajia

    Iiro Ahokas - www.iiroaahokas.com
    Kari Alakoski - www.mafka-alakoski.fi
    Hans-Christian Berg - www.hcberg.com
    Anna Bergman - www.annabergman.net
    Tuomas Ervamaa - www.finnishdesigners.fi
    Margit Hakanen - www.margit.fi
    Soili Halonen-Mikkonen - www.soiliartglass.com
    Marja Hepo-aho - www.mafka-alakoski.fi
    Sara Hulkkonen - www.nuutajarvi.fi/vaki/75
    Liisa Ikävalko - www.viapori.fi/~potviapori
    Jukka Isotalo, Evolum Oy - www.evolum.fi
    Alma Jantunen, Lasisirkus Jantunen & Rantasalo - www.lasisirkus.fi
    Maria Jutila, Lasismi - www.lasismi.fi
    Aila Järvelä - www.lasipaletti.fi
    Päivi Kekäläinen - www.paivikekalainen.fi
    Marika Kinnunen, Lasitaivas - www.lasitaivas.fi
    Toni Kokkila, Lasismi - www.lasismi.fi
    Harri Koskinen, Friends of Industry Ltd. - www.harrikoskinen.com
    Kari Kuisma - www.karikuisma.fi
    Joonas Laakso, Lasismi - www.lasismi.fi
    Katriina Lankinen - www.katriinalankinen.com
    Riikka Latva-Somppi, www.latvasomppi.com
    Sini Louko - www.facebook.com/Lasini
    Nina Lehos - www.ninalehos.com
    Kaappo Lähdesmäki, Lasismi - www.lasismi.fi
    Maarit Lähdesmäki, Lasismi - www.lasismi.fi
    Tarmo Maaronen, Bianco Blu Oy - www.biancoblu.fi
    Niina Mahlberg, Helmi Design - www.dreamcraftsgallery.eu
    Pertti Metsälampi, Studio Designpro Oy - www.designpro.fi
    Camilla Moberg - www.camillamoberg.fi
    Emmaleena Niemi - www.noituusdesign.fi
    Maija Nikkinen - www.korpinoita.com
    Marjut Numminen - www.sodashopdesign.fi
    Jonas Paajanen - www.noituusdesign.fi
    Jaana Partanen - www.pa-la.fi
    Pekka Paunila, Studio Potti - www.lasistudiopaunila.fi
    Anu Penttinen, Nounou Design - www.nounoudesign.fi
    Martti Peräluoma - www.vislasi.fi
    Johannes Rantasalo - www.lasisirkus.fi
    Katja Rauhamäki - www.ikiaikalasi.com
    Auli Rautiainen - www.glass-design.fi
    Kimmo Reinikka, Lasismi - www.lasismi.fi
    Helmi Remes, Lasismi - www.lasismi.fi
    Markku Salo - www.markkusalo.com
    Tuija Sarantila - www.studio-tsara.net
    Jenni Sorsa - www.jennisorsaglass.fi
    Anna Schroderus, Hytti ry:n Lasistudio - www.viapori.fi/~anna.schroderus  
    Jari-Matti Solin, Hippoglass ky - www.hippoglass.com
    Lea Swantz - www.nuutajarvi.fi/pajat/
    Taru Syrjänen, Studio Taru Syrjänen - www.databooks.com/tarusyrjanen
    Kirsti Taiviola (o.s. Leppänen), Sula Design - www.sula.fi
    Erno Takala, Lasismi - www.lasismi.fi
    Robert Tannahill - www.thesilo.ca
    Jan Torstensson, Lasistudio Jan Torstensson Oy - www.lasistudio.fi
    Minna Tuohisto-Kokko, Lasiateljee Minna Tuohisto-Kokko - www.minnatuohisto-kokko.fi
    Outi Turpeinen - www.koodia4.fi
    Heikki Ulvi, Lasiateljee Heikki Ulvi - www.lasiateljee.fi
    Markku Uskelin - www.tiffanylasi.suntuubi.com
    Vesa Varrela - www.studiovarrela.com
    Aino Vilpas - www.sodashopdesign.fi
    Miia Virtasalmi - www.thesilo.ca
    Heikki Viinikainen, Studio Heikki Viinikainen - www.studioviinikainen.com